آتئیست ها بدون روتوش؛ کلینتون ریچارد داوکینز - بخش اول

کلینتون ریچارد داوکینز(1) درتاریخ 26 مارس 1941 میلادی در نایروبی پایتخت کشور آفریقایی کنیا به دنیا آمد. ملیت او انگلیسی است و پدرش در جنگ جهانی دوم سربازی بریتانیایی در نیروی متفقین بود.
داوکینز اگر چه متخصص و استاد زیست است اما شهرت او بخاطر دشمنی های بی وقفه با جهان مذهبی و زندگی ایمانی است.
او عضو انجمن سلطنتی علوم و انجمن سلطنتی ادبیات بریتانیا است، همان جایی که سلمان رشدی نیز در آن عضویت داشته است.


داوکینز در سال 1967 میلادی با مارین استمپ داوکینز (Marian Stamp Dawkins) که استاد زیست و همکار ریچارد داوکینز بود ازدواج کرد، مقداری جستجو کردم اما به نسبت فامیلی بین این دو برنخوردم اگر چه تصاویر احتمال نسبت خونی را بالا می برد. به هر حال مارین و ریچارد داوکینز در سال 1984 میلادی از یکدیگر جدا شدند. ریچارد در همان سال (1984 م) با «اوا برهام» (Eve Barham ) ازدواج کرد و در زمان و شرایط نامعلومی از او نیز جدا شد. «اوا برهام» در سال 1999م. از دنیا رفت. داوکینز در سال 1992م. با بازیگر و نویسنده ایی بنام «لالا وارد» (Lalla Ward) ازدواج کرد که در سال 2016م. آندو نیز از هم جدا شدند.(2)(3)

داوکینز و همسر آخرش لالا وارد که امسال از او جدا شد


داوکینز کتاب های متعددی نوشته است که بخش مهمی از آن مربوط به تخصص وی در زیست نمی باشد، بلکه کتاب هایی در نقد ایمان هستند که از زیست و مسائل علمی نیز برای هدف خود بهره گرفته است. در حالی که مسئله جهانی دین، تقریبا از گسترده ترین موضوعات جهان اندیشه است و برای سخن در آن باید بسیار محتاط بود و نگاهی جامع و منصف داشت. اینها چیزهایی است که اگر کسی با داوکینز و اهانت ها و جنجال های او علیه ایمان آشنا باشد، اثری از نگاه بی طرف و جامع و محتاط و دقیق در آن نمی بیند. اغلب کسانی که متاثر از نگاه داوکینز هستند نگاهی سیاه به دین و ایمان دارند و باید گفت داوکینز از کسانی است که سیاه نمایی علیه زندگی ایمانی را در قرن ما به اوج خود رسانده و تقریبا می توان گفت تنها چهره سرشناس علمی است که ایمان را با عنوان "ویروس" توصیف کرده است و نگاه تندی از خود بروز داده است. غالبا در محافل علمی چنین روحیه ایی بروز نمی کند و بحث ها همیشه همراه لایه های جدی از آرامش و بی طرفی و تعادل همراه است و داوکینز در این مسئله یک استثناء است.
الوین پلانتینگا،فیلسوف معاصر امریکایی در مقاله ایی به نقد کتاب داوکینز با عنوان "پندار خدا" می پردازد و با عبارت های قابل توجهی دیدگاه خود را مطرح می کند؛
"داوکینز تقریباً از مشهورترین نویسندگان علم در جهان است و در این زمینه نیز بااستعداد است. ولی کتاب «توهم خدا» کمتر علمی است و بیشتر به فلسفه، خداشناسی (شاید بی خدایی شناسی کلمه بهتری باشد) و نهایتاً روانشناسی می پردازد و با تفسیرهای اجتماعی دست به تقبیح دین و آثار زیان آور آن می زند. در واقع مقدار توهین، تمسخر و طعنه در این کتاب حیرت انگیز است.
به رغم اینکه این کتاب فلسفی است ولی داوکینز فیلسوف نیست (او بیولوژیست است) و اکثر مباحث فلسفی که او گرد آورده بسیار تهی و بی معنی است. این مباحث کودکانه وقتی با لحن همراه با غرور کتاب ترکیب می شود، بسیار رنجش آور است. ولی من رنجش را سویی می نهم و به استدلال اصلی داوکینز می پردازم." (4) و سپس نقد خود را ادامه می دهد.
پلانتینگا به نکته مهمی اشاره می کند که داوکینز نظرات فلسفی سطحی با تکیه بر شهرت زیست شناسی خود مطرح می کند و این وقتی ناپسندتر است که همراه تاکید و غرور بر حقانیت خود همراه شود نه به صورت یک نظر شخصی و مانند آن. تفاوت این دو روشن است.
داوکینز تقریبا دین را از ریشه دشمن علم و اندیشه و بشریت می داند در حالی که ماکس پلانک پدر فیزیک کوانتوم هیچ تعارضی میان علم و دین نمی بیند و هر یک را مکمل دیگری می داند؛


There can never be any real opposition between religion and science; for the one is the complement of the other
وجود یک تقابل واقعی میان علم و دین امری امکان ناپذیر است، زیرا هر یک مکمل دیگری است.


و انشتین جمله معروف و کوتاهی در این زمینه دارد که احتمالا بارها شنیده اید؛


“Science without religion is lame, religion without science is blin”
علم بدون دین لنگ است و دین بدون علم کور.


بیاری و خواست خداوند سبحان، در مقالات آینده بیشتر با مبلغ و پیشوای آتئیست ها «ریچارد داوکینز» آشنا می شویم. و سعی می کنیم به بررسی گفتگوهای تاریخی وی با «بن اسیتن» و پروفسور «فرانسیس کالینز» نیز بپردازیم. تا بهتر روشن شود که چرا داوکینز را بیش از آنکه یک دانشمند محقق بخوانیم، یک مبلغ متعصب آتئیست می دانیم.

پی نوشت؛

  1. Clinton Richard Dawkins
  2. In 1984, Dawkins divorced his wife of 17 years, Marian Stamp; later that same year, he married Eve Barham. Dawkins also divorced Barham, though the precise circumstances of this divorce are unclear. He married science fiction actress Lalla Ward in 1992 and they separated after 24 years of marriage. (ریچارد داوکینز)
  3. . Richard Dawkins.From Wikipedia, the free encyclopedia 
  4. نقد پلانتینگا بر کتاب ملحدانه ریچارد داوکینز (شبکه اینترنتی آفتاب)

 

 

به اشتراک گذاشتن مقاله

نویسنده

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیر، منتشر خواهد شد.
شرایط و قوانین.
  • مهمان - صفری

    مطالب بسیار مفید و پرباری دارید از شما تشکر و قدردانی مینمایم .خصوصا مطلبی که در خصوص آقای داوکینز نوشتید بسیار مفید بود

    دوست دارم 0 لینک کوتاه: