پنج شنبه, 11 دی 1348 ساعت 03:30

معرفی کتاب فلسفه دین

نوشته شده توسط

درباره نویسنده: 
دکتر نورمن ال. گیسلر استاد دانشگاه و دفاعیه پرداز مسیحی در حال حاضر رئیس مدرسه عالی پروتستان انجیلی جنوبی است و پیش از این رئیس دپارتمان فلسفه دین در مدرسه دینی انجیلی در دیرفیلد ایلی نویز آمریکا و رئیس دپارتمان فلسفه در ترینیتی کالج و استادیار انجیل و کلام استدلالی مسیحی در کالج انجیل دیت رویت بوده است.
آثار پیش تر او عبارت اند از: مسیح: مدار اصلی انجیل؛ اخلاق: بدیل ها و عناوین، و اخلاق مسیحی عشق. او در تالیف کتاب مقدمه عمومی به انجیل یکی از مولفین بوده است.

درباره کتاب:

پنج شنبه, 11 دی 1348 ساعت 03:30

معرفی کتاب علم و دین ایان باربور

نوشته شده توسط

ایان گِریِم باربور (Ian Graeme Barbour) در پنجم اکتبر ۱۹۲۳ در چین به دنیا آمد و کودکی خود را در آنجا گذراند. در سال ۱۹۵۰ در رشته فیزیک با درجه دکتری از دانشگاه شیکاگو امریکا فارغ التحصیل شد. سپس به سبب علاقه وافر به الهیات به دانشگاه ییل رفت. در سال ۱۹۵۶ موفق به دریافت لیسانس الهیات (B.Div.) از دانشگاه ییل شد.

پنج شنبه, 11 دی 1348 ساعت 03:30

مرا دوست بدار

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یا داود مرا دوست بدار و نزد خلقم محبوبم کن

خداوند به داود(داوود) عليه السلام فرمود: مرا دوست بدار و مرا در نظر آفریدگانم نيز محبوب بگردان. گفت: پروردگارا! بله. من تو را دوست دارم، ولى چگونه تو را محبوبِ آفريدگانت بسازم؟ فرمود: نزد آنان، نعمت هاى مرا ياد كن. وقتى نعمت هاى مرا براى آنان ياد كردى، مرا دوست خواهند داشت.

پنج شنبه, 11 دی 1348 ساعت 03:30

هایزنبرگ، فیزیک و عرفان

نوشته شده توسط

ورنر کارل هایزنبرگ که در سال اول قرن بیستم(1901م) دیده به جهان گشود، یکی دیگر از دانشمندان بزرگ خداباور است. این دانشمند آلمانی، توانسته است افتخارات علمی فراوانی را در علم فیزیک به خود اختصاص دهد. هایزنبرگ در مورد عنصر هلیم و ساختار آن تحقیقاتی انجام داد و در پی آن با نوشتن مقاله ای در زمینه ساختار هلیم مدرک دکترا دریافت کرد. از جمله افتخارات این دانشمند ابداع مکانیک ماتریسی است که یک اصل در مکانیک کوانتوم به حساب می آید. جایگاه علمی که هایزنبرگ در مباحث فیزیکی کسب کرده بود باعث شد تا ریاست موسسه «کایزر ویلهلم» در برلین به او واگذار گردد. همچنین در سال 1932 به خاطر مکانیک کوانتوم و کشف حالتهای آلوتروپیک هیدروژن موفق به کسب جایزه نوبل شد.

پنج شنبه, 14 مرداد 1395 ساعت 18:34

فریمن دایسون؛ جهان می دانسته ما می آییم!!

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

فریمن دایسون (Freeman Dyson)،

فیزیکدان آمریکایی مطرح معاصر، متولد 15 دسامبر 1923 میلادی؛


"هر چه بیشتر من جهان و تفصیل ساختار آن را بررسی می کنم، شواهد بیشتری می یابم که جهان به نحوی می دانسته است ما می آییم."(1)

چهارشنبه, 13 مرداد 1395 ساعت 18:03

ولفگانگ اسمیت؛ "خدا، تنها یقین مطلق است"

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ولفگانگ اسمیت، ریاضی دان، فیزیکدان، فیلسوف دین و دین پژوهی امریکایی است. او که در سال 1930 به دنیا آمده است، در سن 18 سالگی یعنی در سال 1948 در رشته های فلسفه، فیزیک و ریاضی از دانشگاه کورنل فارغ التحصیل شد. درجه کارشناسی ارشد خود را در رشته فیزیک از دانشگاه پرودو و دکترای ریاضی خود را از دانشگاه کلمبیا گرفت. از او آثار متعدد و مطرحی به چاپ رسیده، که یکی از آنها کتاب معروف "معمای کوانتوم" است که در سال 1995 منتشر شد.(1)

سه شنبه, 12 مرداد 1395 ساعت 22:37

پل دیویس؛ بهترین پذیرش برای حیات، اتفاقی نیست

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پل دیویس(paul Davies) از فیزیک دانان مطرح معاصر و استاد دانشگاه ایالتی آریزونا؛

"اگر پذیرش جهان طبیعت برای حیات نتیجه شانس بود، انتظارمان این بود که جهان حداقل پذیرش را برای حیات داشته باشد، نه بهترین پذیرش را. اما درجه پذیرشی که ما برای حیات در جهان مشاهده می کنیم، بسیار فراتر از آن است که برای بروز چند مشاهده گر لازم می باشد که به عنوان گزینش گر جهانی عمل کنند."(1)

شنبه, 09 مرداد 1395 ساعت 19:01

رنه دکارت؛ سرونوشت های روح انسانی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رنه دکارت (Descartes) قرن هفدهم، پدر فلسفه مدرن؛
نه علم، دین را در تنگنا قرار می دهد و نه دین علم را. استقلال هریک برای دیگری پذیرفتنی است، زیرا قلمرو علم، طبیعت بوده و ابزار آن ریاضیات و تجربه است و عرصه دین، سرنوشت های روح انسانی است که به سوی ابدیت سرازیر می شود.(1)

جمعه, 08 مرداد 1395 ساعت 19:29

هگل؛ رشد عقل با علم و دین

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گئورگ ویلهلم فریدریش هگل، فیلسوف بزرگ آلمانی قرن نوزدهم؛

علم و دین، دو حقیقت مستقل نیستند، بلکه هر دو از حالات ضروری عقل هستند و برای رشد عقل دنبال یکدیگر می روند(1)

جمعه, 08 مرداد 1395 ساعت 18:46

هربرت اسپنسر؛ دین واقعی است

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هربرت اسپنسر (Herbert Spencer) از فلاسفه بزرگ قرن نوزدهم؛

این یک اعتقاد خطا و نادرست است که بگوییم؛ دین چیزی ساختگی است که عقل از توهمات و خیالات آنرا بافته است، بلکه این خود واقعیات است که دین را برای انسان قابل پذیرش می سازد واین پذیرش فکری و قلبی و روانی، عکس العملی از یک جهان واقعی است.(1)